Duchovní střed Evropy

dějiny Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze 1650-2020

Blažek, Petr; Pokorný, Vojtěch

obsah: Dějinné pozadí vzniku, stržení a obnovení Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Jeho popis a symbolický význam. Rozsáhlá kolektivní publikce sleduje v pěti oddílech osud pražského Mariánského sloupu od jeho vzniku přes násilné stržení až ke vztyčení kopie v roce 2020. Osud díla je zasazen do širších historických souvislostí. Druhá polovina knihy je věnována snahám o obnovení sloupu a dvacetileté práci kamenosochařské huti Petra Váni, tvůrce repliky. Výklad nám objasní i symboliku Mariánského sloupu s jeho sférami i funkcí gnómonu poledne. V závěru obsáhlá bibliografie.

další info: Petr Blažek, Vojtěch Pokorný

vydání: Vydání první. Praha: Muzeum Karlova mostu, 2020. 485 stran.

oddíl: dějiny

předmětová hesla: Mariánský sloup (Staroměstské náměstí, Praha, Česko); mariánské sloupy a pilíře; mariánské sloupy a pilíře; církevní památky; obnova a rekonstrukce památek; polemiky; mariánský kult; umění a náboženství; křesťanství a společnost; stát a církev

předmětové kategorie: Architektura

žánry: monografie

Blažek, Petr; Pokorný, Vojtěch. Duchovní střed Evropy: dějiny Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze 1650-2020. Vydání první. Praha: Muzeum Karlova mostu, 2020. 485 stran. ISBN 978-80-270-8014-4.