Vatikánské promluvy

nedělní zamyšlení s Tomášem Špidlíkem : cyklus A (2010-2011)

Špidlík, Tomáš

obsah: Homilie a křesťanské meditace určené pro církevní rok 2010 - 2011 jsou uvozeny připomenutím nadcházejícího jubilea v roce 2013, totiž 1150 let od příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Moravu. Kniha obsahuje homilie otce kardinála Tomáše Špidlíka, které byly vysílány v pátečních promluvách od 26.11.2004 (k 1. neděli adventní) do 18.11.2005 (ke slavnosti Krista Krále) Vatikánským rozhlasem. Nedělní homilie je systematické vzdělání ve víře, katecheze dospělých, zvěstování, ohlašování, je součástí liturgie a směřuje k posile křesťanského života. Dle římského misálu má být "výkladem zaměřeným na něco z přečteného úryvku Písma svatého anebo výkladem některého menšího textu, s přihlédnutím k právě slavenému tajemství (litergický rok, udělování svátostí atd.) anebo ke zvláštním potřebám posluchačů". Kniha není jen homiletickou příručkou, přináší kazatelskou moudrost i prozíravost kardinála Špidlíka a je pro ni důležité východisko, že dar naslouchat je větší než dar hovořit.

další info: Tomáš Špidlík

vydání: Vyd. 1. Olomouc: Refugium Velehrad-Roma, 2010. 259 s.

oddíl: spiritualita

předmětová hesla: liturgické texty; katolická liturgie; církevní rok; neděle; křesťanská víra; křesťanský život; biblické citáty

předmětové kategorie: Křesťanství. Křesťanská církev všeobecně. Eklesiologie

žánry: kázání; sebrané spisy

Špidlík, Tomáš. Vatikánské promluvy: nedělní zamyšlení s Tomášem Špidlíkem : cyklus A (2010-2011). Vyd. 1. Olomouc: Refugium Velehrad-Roma, 2010. 259 s. ISBN 978-80-7412-057-2.