Svatá Melánie

úsvit nových dějin

Špidlík, Tomáš

obsah: Autor této knížky vychází z dochovaných historických pramenů. Svatá Melánie měla životopisce, svého současníka Gerontia, který popsal její osudy. Také listy sv. Jeronýma představují jeden z pramenů. Kardinál Špidlík nás v knize zavádí do starověkého Říma, který ve 4. století podléhal plenění barbarů. Melánie zde vyrostla jako dcera bohaté patricijské rodiny. Ve čtrnácti letech ji rodiče provdali za Piniana, jemuž dala dvě děti. V r. 409 se Melánie s manželem rozhodli, že se vzdají světského života, rozdají svůj majetek a budou žít v čistotě, v chudobě a v Kristu. Opustili Řím, pobývali v Africe a od r. 417 ve Svaté zemi. Melánie žila asketickým životem a založila v Jeruzalémě kláštery, přičemž sama byla představenou ženského kláštera. Zbytek života věnovala Kristu a zemřela v r. 440.

další info: Tomáš Špidlík ; z italského originálu Melania - la benefattrice přeložil Adam Mackerle

vydání: Vydání první. Velehrad: Refugium Velehrad-Roma s.r.o., 2004. 167 stran.

oddíl: světci

předmětová hesla: křesťanské světice; církevní dějiny

předmětové kategorie: Křesťanství. Křesťanská církev všeobecně. Eklesiologie; Biografie

žánry: biografie; sebrané spisy

Špidlík, Tomáš. Svatá Melánie: úsvit nových dějin. Vydání první. Velehrad: Refugium Velehrad-Roma s.r.o., 2004. 167 stran. ISBN 80-86715-24-8.